Czym jest handel ludźmi? - profilaktyka w szkołach
Czym jest handel ludźmi? Jak nie stać się „towarem” i nie dać „sprzedać się?”. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielał wschowski profilaktyk w trakcie spotkania z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie. Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych handel ludźmi – dziećmi i kobietami jest najbardziej dochodowym przestępstwem w Europie.
Handel ludźmi inaczej zwany handlem żywym towarem to nazwa przestępczego procederu, który przybiera różnego rodzaju formy. Międzynarodowych handel ludźmi szacowany jest na 600 – 800 tysięcy osób rocznie, w większości kobiet i i dzieci.
Na co zwrócić uwagę, zwłaszcza teraz kiedy zbliżające się wakacje i chęć zarobienia „własnych” pieniędzy może spowodować, że nasza czujność i zasada ograniczonego zaufania przestaną dobrze funkcjonować prezentował na auli I Liceum Ogólnokształcącego wschowski profilaktyk.
W trakcie spotkania omówiono na czym polega to globalne zjawisko. Funkcjonariusz wytłumaczył młodzieży, że handel ludźmi jest formą współczesnego niewolnictwa i poważnym przestępstwem rażąco naruszającym podstawowe prawa człowieka. Istotą handlu ludźmi jest wykorzystanie człowieka nawet za jego zgodą, przy użyciu wskazanych w kodeksie karnym metod i środków. Jest zbrodnią naruszającą niezbywalne prawo każdego człowieka do godności zagwarantowanej przez liczne porozumienia międzynarodowe, w tym dyrektywy unijne, a także przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.
W trakcie spotkania również omówiono kryteria doboru do Policji.
nadkomisarz Maja Piwowarska
Komenda Powiatowa Policji we Wschowie