Aktualności

Różne rodzaje przemocy - zwiększenie świadomości uczniów.

Data publikacji 30.04.2024

Przemoc większości osób kojarzy się z jej najbardziej fizyczną formą, czyli biciem, duszeniem, popychaniem, czy szarpaniem. Jednak przemoc szkolna może przybierać bardzo wiele form, niekoniecznie tylko fizycznych. Znęcanie się nad słabszymi może doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu psychicznym i ma wpływ na to, jak dziecko radzi sobie w dorosłym życiu. Każda forma przemocy jest zła i o każdej z nich trzeba mówić głośno!

Mundurowi przez cały rok spotykają się z dziećmi i młodzieżą w szkołach, profilaktyka to bardzo ważna część pracy policjantów. W dniu wczorajszym Szkołę Podstawową im. Jana Pawała II Zespół Placówek Edukacyjnych w Szlichtyngowej odwiedził asp. sztab. Damian Lipowy oraz mł. asp. Łukasz Pieprzyk. W szkole dla ponad 150 uczniów przeprowadzono 4 spotkania dla poszczególnych grup wiekowych, na których omówiono zagadnienia cyberprzemocy oraz odpowiedzialności za zachowania agresywne i przemoc z wykorzystaniem Internetu.

Dla uczniów klas starszych dodatkowo omówiono zagrożenia wynikające z uzależnień, narkomanii oraz handlu ludźmi. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci. Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami.

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkania przebiegały w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję, że zaowocuje to większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.

Od najmłodszych lat tłumaczymy dzieciom, czym jest przemoc i jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Powtarzamy, że zawsze, ale to zawsze mogą liczyć na nas – mundurowych!

Do Państwa – dorosłych, apelujemy: patrzcie i reagujcie!

Każdy dorosły, który zauważy problem, powinien porozmawiać z jedną i drugą stroną. Warto też spotkać się z innymi rodzicami i wspólnie zastanowić się co jest źródłem przemocy i co można zrobić, aby to zmienić. Jeśli chodzi o dzieci stosujące przemoc wobec rówieśników – pamiętajmy, że jeżeli skupimy się wyłącznie na wymierzeniu kary, niepożądane zachowania najprawdopodobniej wcale nie znikną, co najwyżej zmieni się ich forma. Dlatego bardzo ważna jest rozmowa.

 

mł. asp. Łukasz Pieprzyk

Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

Powrót na górę strony