Aktualności

Odpowie karnie za tablice rejestracyjne, które pochodziły od innego auta

Data publikacji 06.11.2023

Wschowska drogówka minionego weekendu (4 listopada) zatrzymała do kontroli osobowego Opla. Auto prowadził 20 - letni mieszkaniec gminy Sława. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie okazało się, że tablice rejestracyjne pochodzą od innego auta - nie od Opla, a od BMW. Zatrzymany do kontroli pojazd również nie został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Lekkomyślny 20 – latek odpowie teraz przed sądem. Za użycie tablic rejestracyjnych nie przypisanych do właściwego pojazdu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sobotnia kontrola policjantów ruchu drogowego ujawniła wachlarz przewinień jakich dopuścił się 20 - letni mieszkaniec gminy Sława. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania, a jego auto opatrzone było w tablice rejestracyjne pochodzące od innego auta. Osobowy Opel, którym podróżował 20 - latek wraz z pasażerami również nie był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Wprowadzone zmiany w przepisach ruchu drogowego dotyczące kwestii związanych z tablicami rejestracyjnymi uległy zaostrzeniu w związku z tym przypominanym o konsekwencjach takiego działania, o których mówi:

Art. 306c. Zabór tablicy rejestracyjnej pojazdu lub nieuprawnione jej używanie

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

 

 

nadkomisarz Maja Piwowarska

Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

foto: KPP Żagań

Powrót na górę strony