Uważajmy na oszustów internetowych
Pomysłowość oszustów internetowych nie zna granic. Tylko nasza czujność, wnikliwość i zasada ograniczonego zaufania mogą uchronić nasze oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych. Pamiętajmy, aby ostrożnie korzystać z najnowszych rozwiązań techniki a indywidualne dane do logowania zachować dla siebie i nikomu ich nie udostępniać. Dane kart płatniczych nie podawać osobom co do których możemy mieć wątpliwości.
Pomimo policyjnych rad i wskazówek opisujących metody działania oszustów internetowych, ich pomysłowość nie zna granic i co rusz wymyślają kolejne możliwości pozbawienia nas oszczędności niekiedy całego życia. Bardzo często gubi nas brak zasady ograniczonego zaufania i przeświadczenie, że mamy do czynienia po drugiej stronie z osobą uczciwą. Bardzo często, jak wynika z policyjnych zgłoszeń tak nie jest.
Kolejnym przykładem takiego oszustwa będzie sposób, w jaki małżonkowie przebywający na terenie Niemiec stracili 24 tysiące złotych. Na jednej z aukcji internetowych wystawili na sprzedaż telefon komórkowy. Zainteresowany kupiec skontaktował się z właścicielem telefonu. Ustalono cenę i sposób wysyłki. Cwany oszust wykorzystał naiwność sprzedających i podesłał linka z informacją, że konieczne do realizacji transakcji jest podanie numerów karty płatniczej rachunku bankowego na który na być wykonany przelew. Nic nie podejrzewający sprzedający wykonali tą czynność. Po chwili otrzymali wiadomości SMS o ściągnięciu z rachunku bankowego kilku kwot. W sumie opiewających na 24 tysiące złotych. Pieniądze trafiły na nieznane rachunki bankowe.
Aby ustrzec się przed utratą pieniędzy z konta zalecamy stosowanie się do poniższych wskazówek:
-
nigdy nie udostępniaj swoich haseł, numerów kart płatniczych,
-
staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione,
-
unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa,
-
zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie,
-
płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)
-
zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych,
-
sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić,
-
sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować,
-
otrzymując ofertę e-mailem, smsem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
komisarz Maja Piwowarska
Komenda Powiatowa Policji we Wschowie