(Nie)bezpieczna woda – intensywny weekend policyjnych wodniaków
Za nami kolejny słoneczny, wakacyjny weekend, który dla policyjnych wodniaków był bardzo intensywny. Policjanci na wodzie dyscyplinowali lekkomyślnych wczasowiczów, badali trzeźwość sterników, sprawdzali uprawnienia, wyposażenie łodzi. Osoby, które nie stosowały się do obowiązujących przepisów musiały liczyć się z konsekwencjami. Podejmowane działania prewencyjne mają uchronić lekkomyślnych wczasowiczów, którzy swoim zachowaniem bagatelizują podstawowe zasady bezpieczeństwa narażając tym samym swoje zdrowie, a niekiedy i życie.
Miniony weekend (26-28 lipca) dla policyjnych wodniaków był czasem wytężonej pracy. Zapewnienie bezpieczeństwa na wodach i w okolicach kompleksów wodnych to priorytety prowadzonych intensywnych policyjnych działań prewencyjnych „Kręci nie bezpieczeństwo nad wodą”, którym przyświeca jeden główny cel - a mianowicie nie dopuścić do ludzkiej tragedii.
Policjanci w sezonie letnim stale patrolują akweny, w szczególności w weekendy kiedy to linie brzegowe oblegane są przez plażowiczów pragnących zaczerpnąć letniej kąpieli. Kiedy to aktywność osób wypoczywających nad wodą jest wzmożona.
Policjanci na łodziach w trakcie służb przyglądają się w jaki sposób korzystamy ze sprzętu wodnego, czy nasze zachowanie nie stwarza zagrożenia dla nas samych, jak i osób znajdujących się w pobliżu. Żadne ulgi nie są stosowane wobec osób nietrzeźwych korzystających ze sprzętu wodnego. Osób niestosujących się do poleceń ratowników i lekceważących podstawowe zasady bezpiecznej kąpieli. W trakcie weekendowych kontroli policjanci ukarali mandatami osoby, które zdecydowały się pływać nie mając patentu sternika, tak było w przypadku 42- letniego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego. Mężczyzna dodatkowo nie stosował się do obowiązującego zakazu pływania motorówką z silnikiem po Jeziorze Sławskim określonego uchwałą rady powiatu ograniczającą jednostki pływające z napędem spalinowym na wodach powiatu. Policyjni wodniacy w trakcie kontroli ujawnili szereg łodzi, które nie miały podstawowego wyposażenia, które należały w większości do mieszkańcy województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego.
Nie tylko Jezioro Sławskie było pod lupą wodniaków. Konsekwencje prawne ponieśli również trzej kierowcy „jeepów”, którzy postanowili przejechać rzekę Odrę. Efekt był taki, że policjanci interweniowali z uwagi na to, że pojazdy ugrzęzły.
Pamiętajmy! Nasze bezpieczeństwo w znacznej mierze uzależnione jest od naszego postępowania. Myślmy racjonalnie i kierujmy się zasadą zdroworozsądkową, tak aby wakacje 2019 można było uznać za bezpieczne.
opr. kom. Maja Piwowarska
Oficer Prasowy KPP Wschowa